Gdy byłam dzieckiem, w mojej szkole podstawowej każdy tydzień miał swój temat, a klasa dyżurująca miała za zadanie wykonać hasło tygodnia i zawiesić je w szkolnej gablocie. Gdy ja robiłam pracę plastyczną z hasłem tygodnia, to raz zastosowałam taką właśnie metodę – ozdobiłam hasło strużynowymi kwiatkami.
Ilekroć temperuję córce kredki, a wychodzą piękne strużyny, to zawsze myślę sobie, że muszę jej pokazać, jak łatwo wykonać można takie kwiatki. I tym samym dziś kwiecistą łąkę wyklejała Emilka.
Co będzie potrzebne?
Jako, że już nadeszła wiosna, to kwiecista praca plastyczna idealnie wpisuje się w tę porę roku. Do jej wykonania potrzeba naprawdę niewiele:
- kartka papieru (najlepiej tekturka),
- klej (polecam te, które po wyschnięciu robią się bezbarwne),
- kredki,
- temperówka,
- kolorowe flamastry.
Do dzieła!
Rozpoczynamy od zatemperowania kredek, starając się zrobić długie i równe strużyny. Strużyny można wykorzystać w całości, lub porwać na mniejsze kawałki – będą to płatki naszych kwiatków. Na tekturce smarujemy klejem kółka i przyklejamy strużyny.
Obrazek można dowolnie ozdobić. Emilka zamalowała środki kwiatków kolorowymi flamastrami. Następnie dorysowała kwiatom łodygi, a ja narysowałam liście.
Kwiecista łąka gotowa! My akurat robiłyśmy kwiatki, ale z wykorzystaniem strużyn po temperowaniu kredek, można stworzyć wiele innych ciekawych prac plastycznych. Mogą one stać się włosami księżniczki, skrzydłami motyla, grzywą i ogonem konia, mogą być falbaniastą suknią baletnicy, piórkami kurki lub świąteczną choinką... Ogranicza nas jedynie wyobraźnia 🙂
Jakie plusy dla dziecka?
- Ćwiczy motorykę małą.
- Ćwiczy koordynację ręka-oko.
- Rozwija wrażliwość artystyczną.
- Kształci wyobraźnię i zdolność myślenia.
- Wspomaga koncentrację.
- Ćwiczy precyzję.
- Daje satysfakcję z pozytywnie wykonanego zadania.
- Powstaje piękna praca plastyczna.