Pewno część z Was zna już Mobil Munari, należący do serii wizualnych mobili Montessori. Nazwę zawdzięcza nazwisku autora – Bruno Munari, który w swojej płodnej, ponad 70-letniej karierze, stworzył wiele dzieł - w tym również mobili. Dziś chciałam opowiedzieć Wam o kolejnym mobilu tego artysty.
Bruno Munari
Bruno Munari – włoski artysta, projektant, pisarz i pedagog. Urodził się w Mediolanie w 1907 roku. Zmarł w 1998 r. Zainspirowany włoskim futuryzmem, już w wieku 19 lat stał się aktywnym artystą i projektantem. Munari swoją działalność twórczą wiązał z eksperymentowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem świata dziecięcych gier i zabawek. Bruno Munari zauważył, że tym co stymuluje dzieci do zdobywania wiedzy i znacząco usprawnia proces uczenia się jest element niespodzianki. W swoich pracach, którymi odbiorcami były dzieci, Munari stawiał na kreatywność oraz wspominany wcześniej element niespodzianki, którą dziecko samo musi odkryć np. za pomocą obrazu, ruchu, lub dotyku. Takie multisensoryczne podejście, wymagające kreatywności oraz wykorzystania wyobraźni prowadzi do rozwoju intelektualnego i jest tożsame z założeniami pedagogiki Montessori.
Nie tylko sztuka ...
Wróćmy jednak do głównego tematu jaki chciałam Wam dziś przedstawić. Bruno Munari, nawiązując do twórczości szwajcarskiego artysty Maxa Billa (1908 - 1994), stworzył piękny kolorowy mobil, będący jednocześnie modyfikacją czarno-białego mobilu, znanego nam jako „Mobil Munari”. Mobil Munari - Max Bill (tak go nazywam), chociaż nie należy do zestawu wizualnych mobili stworzonych przez dr Marię Montessori i jej pomocników, zawieszony w miejscu aktywności maluszka, dzięki swojej budowie również staje się narzędziem, które wspomaga prawidłowy rozwój.
Mobil Munari – Max Bill składa się dwuwymiarowych (z jednej strony czarno-białych, a z drugiej kolorowych) geometrycznych kształtów oraz z kolorowej kuli. Wszystkie elementy zostały zawieszone na matowo-czarnych drewnianych listewkach.
Projekt mobilu pojawił się w publikacji „Bezużyteczne maszyny” w 1951 roku.
Pomoc rozwojowa dla niemowląt
Mobil ten, podobnie jak mobil Munari, można pokazywać niemowlętom już od 3 tygodnia życia. Pamiętać należy, że tak malutkie dziecko nie zobaczy jeszcze kolorów i mobil będzie odbierało wyłącznie w odcieniach szarości. Sprytny dobór kolorów w mobilu Munari - Max Bill sprawia, że dziecko najpierw zobaczy czerń, biel i dwa odcienie szarości. Kolor niebieski i zielony ukażą się dziecku jako ciemniejszy odcień szarości, a kolor żółty i różowy jako ten jaśniejszy. Z czasem, około 8 tygodnia życia, kiedy percepcja koloru u niemowlęcia będzie już rozwinięta, dziecko będzie w stanie zobaczyć kolorowe kształty i wtedy mobil dostarczy mu dodatkowych interesujących wrażeń optycznych, potrzebnych na danym etapie rozwoju.
Piękna stymulacja wizualna
Podsumowując: Mobil Munari – Max Bill z całą pewnością może być używany jako narzędzie do wzrokowej stymulacji, które wspomaga prawidłowy rozwój:
- czarno-białe wzory zapewniają największy kontrast, odpowiedni dla rozwijającego się wzroku,
- w początkowych tygodniach życia mobil umożliwia niemowlęciu obserwację obiektów w kolorystyce od białego, poprzez odcienie szarości, do czarnego, które w efekcie rozwoju zmysłu wzroku, po kilku tygodniach stają się dla dziecka kolorowe,
- zachęca do obserwacji i skupiania uwagi na konkretnym obiekcie,
- rozwija umiejętność koncentracji,
- umożliwia i rozwija śledzenie obiektów w ruchu,
- dzięki prostej formie, mobil jest dostosowany do etapu rozwoju niemowlęcia: ani nie jest nadmiernie pobudzający, ani przytłaczający,
- dzięki artystycznej konstrukcji stanowi piękną i oryginalną dekorację wnętrza.