Dziś przedstawię Ci Panią żabę. Pani żaba jest bardzo głodna i koniecznie trzeba ją nakarmić. Pani żaba nie jest zwykłą żabą – o nie, nie! To wyjątkowo wybredna żaba, która zamiast muszkami żywi się piłeczkami 🙂 Zainteresowałam Cię? Zapraszam do dalszej części wpisu.
Być może spotkałeś się już z podobnymi zabawami. Zimą można karmić żarłocznego bałwanka, gdzieś też widziałam wersję ze świnką, ale my lubimy żaby i u nas będzie żaba.
Co będzie Ci potrzebne?
Do przygotowania tej zabawy będzie Ci potrzebne tekturowe wieczko po papierze biurowym (gdy kupuje się cały karton 5 ryz, to wtedy jest on zazwyczaj pakowany w tekturowe pudełko), lub inny karton rozmiarem zbliżony do formatu A4. Robiąc zakupy w markecie widzisz, że Panie wykładające towar na półki odkładają podobne puste pudełka do wyrzucenia – można poprosić i sobie jedno lub dwa zabrać. No dobrze – pudełko już jest i co dalej?
Wewnątrz pudełka narysuj żabę. Możesz też posłużyć się moją żabą (do pobrania poniżej), którą przykleisz do wnętrza pudełka. Wybacz proszę, że moja żaba nie jest taka idealna, ale na potrzeby zabawy w zupełności wystarczy 🙂 Będą Ci jeszcze potrzebne piłeczki.
I teraz najważniejsze – wycięcie otworu, który będzie otwartą buzią głodnej żaby. Otwór musi być większej średnicy, niż średnica piłki, którą masz zamiar wykorzystać podczas zabawy. Ja używam piłeczek o średnicy 5,5 cm, Są to piłeczki przeznaczone do suchego basenu. Otwór na przygotowanym przeze mnie wzorze ma średnicę 7 cm, a więc nieco większą, żeby łatwiej było dziecku nakarmić żabę. Przygotowałam również szablon żaby bez narysowanej buzi, żebyś mógł narysować otwór dopasowany do Twojej piłeczki. U mniejszych dzieci, dobrze jest, żeby otwór był odpowiednio większy od piłeczki. Starsze dzieci poradzą sobie nawet wtedy, gdy otwór będzie zbliżony do średnicy piłeczki. Zapomniałam jeszcze dodać, że żabę można oczywiście pokolorować.
Czas nakarmić żabę 🙂
Pudełko masz już gotowe, czas więc nakarmić głodną żabkę. Należy teraz umieścić piłeczkę w pudełku i balansować pudełkiem tak, aby piłeczka wpadła do otworu. Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste.
Zabawa sprawdzić się może podczas dziecięcych przyjęć. Można wtedy urządzić zawody – komu uda się w określonym czasie nakarmić żabę większą ilością piłek, ten wygra nagrodę.
Korzyści płynące z takiej zabawy
- Ćwiczy motorykę małą.
- Ćwiczy koordynację ręka-oko.
- Wspomaga koncentrację.
- Ćwiczy precyzję i cierpliwość.
Mam nadzieję, że spodobała Ci się nasza żaba i wypróbujesz zabawę również ze swoim dzieckiem 🙂