Rozwój zmysłów w życiu płodowym
Zmysły dziecka kształtują się jeszcze w brzuszku mamy. Pierwszym zmysłem, który rozwija się już w 8 tygodniu od poczęcia jest zmysł dotyku i z każdym kolejnym tygodniem ciało coraz bardziej uwrażliwia się na doznania dotykowe. Od 15 tygodnia dziecko ćwiczy zmysł równowagi, który całkowicie wykształcony jest w 5 miesiącu ciąży. Od około 16 tygodnia ciąży dziecko może już odbierać bodźce dźwiękowe, chociaż aparat słuchowy i ośrodek słuchu w pełni wykształcają się dopiero w 24 tygodniu. W 21 tygodniu ciąży tworzą się kubki smakowe i receptory węchu. Od tego momentu dziecko rozróżnia smaki i zapachy. W 6 miesiącu ciąży dziecko wyraźnie reaguje na silny strumień światła, a od 33 tygodnia, kiedy źrenice dziecka zwężają się i rozszerzają, dziecko zaczyna rozróżniać zmiany natężenia światła.
Jak widzi noworodek?
Choć już chwilę po narodzeniu dziecko szuka wzrokiem mamy i uważnie jej się przygląda, to wzrok nie rozwinął się w pełni w czasie życia płodowego, lecz doskonali się dopiero po urodzeniu. Noworodek widzi niewyraźnie, jak przez gęstą mgłę, lub przez zamarzniętą szybę. Świat ukazuje mu się w odcieniach szarości, czerni i bieli. Zmysł wzroku nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, bo inaczej niedojrzały układ nerwowy dziecka nie poradziłby sobie z tak dużą ilością bodźców. Ocenia się, że ostrość widzenia u noworodków jest 30 razy mniejsza niż u przeciętnego dorosłego człowieka. Niemowlę widzi na odległość zaledwie 20-30 cm. W takiej właśnie odległości znajduje się twarz mamy karmiącej piersią swoje maleństwo.
Stymulacja wizualna
Już wiemy, że w pierwszych tygodniach życia świat widziany oczami dziecka jest niewyraźny, zamazany i dwuwymiarowy. Czy ma więc sens, jakakolwiek stymulacja wzroku? Tak! Niemowlę dostrzega i chętniej przygląda się przedmiotom o wyraźnych i ostrych konturach, w kontrastowym zestawienia czerni i bieli, zwłaszcza jeśli powoli się poruszają. Stymulację rozpoczynamy więc od karuzeli kontrastowej i mobilu Munari. Pod koniec 4 tygodnia życia dziecko zaczyna rozpoznawać również czerwień, następnie dochodzi barwa żółta i niebieska. Idealnym na ten moment jest mobil Ośmiościany.
Przez pierwsze pół roku życia ostrość widzenia rozwija się w ekspresowym tempie i warto w tym czasie dodatkowo stymulować zmysł wzroku dziecka, stosując odpowiednie mobile wizualne oraz inne pomoce, jak np. książeczki, karty, czy przytulanki kontrastowe.
Czy warto stymulować zmysł wzroku?
Każdy ze zmysłów rozwija się w innym tempie i w innym czasie osiąga pełną dojrzałość. Każdy z nich wymaga też odpowiedniej stymulacji. Mówiąc „odpowiednia”, mam na myśli jej ilość i rodzaj. Stymulacja nie może być dla dziecka ani nadmiernie pobudzająca, ani przytłaczająca. A po czym poznamy, że jest odpowiednia? Po uśmiechu naszego dziecka.
Wprowadzając mobile Montessori, zapewniamy dziecku właśnie taką odpowiednią serię doznań potrzebną na danym etapie życia, dzięki czemu wspomagamy prawidłowy rozwój.
Dzieci, które są odpowiednio stymulowane rozwijają się szybciej i lepiej wykorzystują swoje możliwości, dzięki temu mają szansę stać się mądrzejsze, by lepiej radzić sobie w szkole i dalszym życiu