Czarno-białe produkty dla niemowląt – czy chodzi wyłącznie o modę? Skąd w branży dziecięcej wzięła się tendencja do pojawiania się coraz to nowych kontrastowych przedmiotów? Część rodziców jest świadoma korzyści, jakie przynoszą dziecku kontrasty, ale czy wszyscy wiedzą dlaczego w zestawieniu czerni i bieli często pojawia się również kolor czerwony? A tak w ogóle - czy wiesz kiedy i w jakiej kolejności dziecko zaczyna widzieć kolory? Jeśli jesteś ciekaw, to zapraszam do dalszej lektury.
I stała się czerń i biel
9 miesięcy w brzuszku mamy. 9 miesięcy w czasie których rośnie mały człowiek i rozwijają się jego zmysły – niektóre w większym, inne w mniejszym stopniu. Zmysł wzroku jest tym, który w życiu płodowym rozwinął się w bardzo małym stopniu. Gdy dziecko rodzi się i otwiera oczka, nie zobaczy jeszcze piękna otaczającego go świata. Maluszek widzi świat w odcieniach szarości, nie dostrzega głębi, widzi bardzo nieostro, jedynie to, co znajduje się w odległości 20-30 cm.
Niektórym rodzicom może się wydawać, że ich dziecko przygląda się mamie, tatusiowi, obserwuje otoczenie, rozgląda się po pokoju i już od pierwszych dni dokładnie rejestruje wzrokiem wszystko co się wokół dzieje. Tak jednak nie jest. Maluch początkowo dostrzega jedynie kontrastowe zestawienie czerni i bieli. Jest w stanie dłużej skupiać uwagę na prostych wzorach o wyraźnie zarysowanych krawędziach. Dlatego właśnie na rynku produktów niemowlęcych tyle jest czarno-białych przytulanek, pościeli, kocyków, książeczek i wiele, wiele innych.
Na czym polega widzenie barw?
Już wiesz, że zmysł wzroku nowo narodzonego dziecka jest słabo rozwinięty. Umiejętność dostrzegania kolorów również pojawia się z czasem.
Żeby wyjaśnić na czym polega zdolność widzenia poszczególnych barw, pozwól, że wpierw przybliżę Ci takie pojęcia, jak widmo światła widzialnego i długość fali światła. Spokojnie – to nie będzie długa, nudna i skomplikowana lekcja fizyki.
Światło jakie widzi ludzkie oko, to nic innego jak fale elektromagnetyczne. Jeśli uporządkujemy je zgodnie z ich długością i częstotliwością, to otrzymamy pewne widmo światła. Każdą falę elektromagnetyczną charakteryzuje wielkość zwana długością fali, a różne jej długości widzimy jako różne kolory. Ludzkie oko jest w stanie zobaczyć fale o długościach w zakresie od 380 do 780 nanometrów (nm). Jak długość fali przekłada się na widziany kolor pokazuje poniższy rysunek.
No dobrze, a co z tym czerwonym?
To, jaki kolor niemowlę zobaczy jako pierwszy i w jakiej kolejności będzie dostrzegało pozostałe kolory uzależnione jest właśnie od długości fali.
Na początku oko maluszka jest zdolne dostrzec te najdłuższe fale, dzięki którym zaczyna widzieć kolor czerwony. Następnie rozwój zmysłu wzroku pozwala na widzenie barw, które charakteryzuje coraz krótsza długość fali, a więc kolor pomarańczowy, żółty, zielony. Około ósmego tygodnia życia, niemowlę widzi już pełne spektrum kolorów – czyli również niebieski i fiolet.
- przedział o długości fali od 627 nm do 780 nm – czerwony,
- przedział o długości fali od 589 nm do 627 nm – pomarańczowy,
- przedział o długości fali od 566 nm do 589 nm – żółty,
- przedział o długości fali od 495 nm do 566 nm – zielony,
- przedział o długości fali od 436 nm do 495 nm – niebieski,
- przedział o długości fali od 380 nm do 436 nm – fiolet.
Kolor czerwony jest kolorem najwcześniej odbieranym przez oko maluszka. Kolor czerwony jest też kolorem silnie stymulującym. Jakże różny od czerni i bieli, intensywny, piękny i interesujący – prawdopodobnie tak właśnie myśli sobie 5-tygodniowe niemowlę widząc czerwoną szminkę na ustach mamy, czerwoną koszulkę taty, czerwony balonik przywiązany do łóżeczka lub inny czerwony przedmiot znajdujący się w jego otoczeniu.
Kolory w mobilach Montessori
Kiedy u dziecka pojawia się umiejętność widzenia barw, początkowo łatwo jest mu rozróżnić kolor czerwony od żółtego czy niebieskiego. O kolejności widzenia barw wiedziała również dr Maria Montessori, która tak dostosowała serię mobili wizualnych, by w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób prezentowane były dziecku poszczególne kolory. Seria mobili wizualnych rozpoczyna się czernią i bielą, potem pojawia się mobil Ośmiościany w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim. Następnie – pod koniec 2 miesiąca życia – prezentowany jest dziecku mobil Gobbi, który pokazuje, że kolor może przybierać odcienie jaśniejsze i ciemniejsze. No i wreszcie dochodzimy do mobilu Tęcza, prezentującego płynne przejścia pełnej gamy kolorów.
Mam nadzieję, że informacje na temat widzenia barw, które tu przekazałam przydadzą Ci się podczas aranżacji dziecięcego pokoju lub przy wyborze niemowlęcych zabawek. Na prawdę warto zadbać, by w odpowiednim momencie życia, dziecko otaczały przedmioty o stymulujących barwach, które korzystnie wpływają na rozwój zmysłu wzroku.
Pamiętajmy! Tu nie chodzi tylko o modę i o to, co podoba się rodzicom lecz o mądre wykorzystanie przestrzeni i o taki dobór przedmiotów, które przede wszystkim mają służyć maluszkowi.