Poprzednio zachęcałam do wypróbowania aktywności, polegającej na łuskaniu ziaren słonecznika. Dziś zaproponuję, jak można pozyskane ziarna wykorzystać w zabawie plastycznej, której efektem będzie piękny kwiat słonecznika. No to do dzieła!
Co będzie potrzebne?
Za bazę słonecznikowej głowy posłuży papierowy talerzyk. Jeśli nie posiadasz talerzyka, możesz wyciąć koło z tektury – też się nada, jednak dzięki podniesionym brzegom talerzyka, gotowy słonecznik wygląda bardziej przestrzennie. Przygotuj 2 lub 3 żółte kartki papieru (wszystko zależy od rozmiaru kwiatu). Potrzebne będą jeszcze ołówek, nożyczki, klej i ziarna słonecznika. Dobrze mieć też pod ręką wilgotną ściereczkę, żeby dziecko mogło wytrzeć paluszki z nadmiaru kleju – zapobiegnie to zabrudzeniu pracy plastycznej.
Zapomniałam zrobić zdjęcie, by pokazać jak wycinałam podwójne płatki, ale zaraz wszystko opiszę. Tak - samodzielnie wycinałam płatki, ponieważ córce to zajęcie wychodzi jeszcze słabo. Ćwiczymy wycinanie, jednak na potrzeby wpisu blogowego przygotowałam płatki sama. Ale przejdźmy do ich wykonania.
Kartkę zegnij na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Narysuj ołówkiem kształt płatków tak, by czubek płatka znajdował się przy zewnętrznej krawędzi kartki. Takich płatków na kartce zmieści się 6 lub 8 – w zależności od rozmiaru. Po ich wycięciu, powstanie podwójny płatek - wystarczy nieco rozsunąć i już mamy dwa płatki.
Wykorzystanie papierowego talerzyka ułatwia dziecku równe klejenie płatków – dziecko przykleja płatki wzdłuż wewnętrznego okręgu.
Można przykleić jedną warstwę płatków, a można też zrobić dwie – kwiat będzie wtedy pełniejszy i zatuszuje się w ten sposób nierówności w klejeniu (jeśli takie powstały).
Kolejnym krokiem jest wysmarowanie klejem wnętrza słonecznikowej głowy i wypełnienie ziarnami słonecznika.
Trzeba dokładnie wypełnić ziarnami wszystkie luki, wtedy efekt będzie najlepszy. Gdy klej dobrze wyschnie, od tyłu do tacki można przywiązać sznureczek, lub drucik i zawiesić na ścianie. Do zawieszenia można też wykorzystać taśmę dwustronną.
Co daje takie ćwiczenie?
- Ćwiczy motorykę małą.
- Ćwiczy koordynację ręka-oko.
- Rozwija wrażliwość artystyczną.
- Kształci wyobraźnię i zdolność myślenia.
- Wspomaga koncentrację.
- Ćwiczy precyzję.
- Daje satysfakcję z pozytywnie wykonanego zadania.
- Powstaje piękna praca, którą można ozdobić wnętrze.
Emilka była bardzo zadowolona z efektu swojej pracy. Słonecznikową głową pochwaliła się już babci i dziadkowi, a następnie zaczęła szukać najlepszego miejsca do ekspozycji dzieła 🙂 Zadecydowaliśmy, że słonecznik zawiśnie na lodówce.